22 jauni video par skaitļu sastāvu pirmsskolai

Lielvārds
Lielvārds
Published in
3 min readApr 16, 2024

--

Platformas “Soma” video sadaļu tagad papildina 22 jauni matemātikas video pirmsskolai par skaitļiem no 1 līdz 10 dažādos attēlojumos. Video ir lielisks uzskates materiāls, kas papildina pirmsskolas komplektizdevuma “Sākam mācīties” darba burtnīcās un darba lapās esošos matemātikas uzdevumus. Video demonstrētie attēlojumi palīdzēs iegūt bērniem labu skaitļu izjūtu, izmantojot redzes atmiņu. Cerams, šie video sniegs impulsu pedagogiem izziņas procesā iesaistīt arī dažādus taustāmus matemātiskās modelēšanas rīkus — žetonus, kubiņus vai dabas materiālus, lai, praktiski darbojoties, izpratne par matemātikas pamatiem mazajiem audzēkņiem veidotos daudzveidīgā un aizraujošā pieredzē.

Par skaitļu izjūtu

Lai bērni skolā sekmīgi apgūtu aritmētiku un skaitļošanas prasmes, pirmkārt jāiegūst laba skaitļu izjūta pirmajā desmitā. Svarīgākās matemātiskās prasmes, kas nepieciešamas skolas sākumposmā, ir veikla saskaitīšana un atņemšana 10 un 20 apjomā, kā arī reizrēķins. Šīm prasmēm jābūt teju automātiskām, un pedagogiem ir svarīgi saprast, kā to vislabāk panākt. Mehāniska iemācīšanās no galvas nav labākais risinājums, jo veiklas rēķināšanas prasmes balstās tieši labā skaitļu izjūtā pirmajā desmitā.

Ko nozīmē laba skaitļu izjūta?

Ikvienam bērnam būtu jāiegūst bagātīga pieredze par skaitļiem un jāprot katru skaitli uztvert nevis tikai kā abstraktu simbolu — uzrakstītu 6 vai 7, bet arī saredzēt šo apjomu. Šo sajūtu par konkrēto skaitli un tā attiecību pret citiem skaitļiem arī sauc par skaitļu izjūtu.

Lai ilustrētu iepriekš rakstīto, var izmantot piemēru par skaitli 6. Ja bērns to spēj saskatīt dažādos attēlojumos, tas liecina, ka viņam ir laba izjūta par šo skaitli. Sešinieks bērnam būtu jāredz gan kā 5 un 1, gan kā 4 un 2, gan kā divu trijnieku pāris. Jāuztver tas kā pāra skaitlis pēc iedalījuma veida, bet arī kā skaitlis, kura kaimiņi ir 5 un 7. Noteikti ir jāsaprot, cik šim skaitlim pietrūkst līdz pilnam desmitam, kas vēlāk būs ārkārtīgi nozīmīgi dažādu saskaitīšanas stratēģiju apguvē.

Abstrakti mācīt šos dažādo skatpunktu veidus ir neefektīvi, savukārt lieliski palīdz skaitļu ieraudzīšana dažādos attēlojumos, kur sakarības ir ilustrētas ar konkrētiem objektiem — punktiem vai jebko citu, noteiktā veidā organizēti tos izkārtojot.

Platformā “Soma” piedāvātajos video ir daudzveidīgas iespējas iepazīt un izprast skaitļus dažādos izkārtojumos — stabiņos, desmita rāmī, domino vai žetonu versijā, kā skaitļu joslu un skaitļu taisni. Atsevišķi video veltīti arī pāra un nepāra skaitļiem.

Visus matemātikas video pirmsskolai atradīsiet “Somas” video sadaļā, filtrā atzīmējot “Pirmsskola”. Tie noteikti noderēs arī bērniem, kas tikko uzsākuši skolas gaitas, kā arī skolēniem, kam matemātikas apguve sagādā grūtības.

Izglītības uzņēmuma “Lielvārds” komanda atgādina, ka platforma “Soma” pieejama arī lielai daļai vecāku, ja bērna izglītības iestādei ir kolektīvais platformas abonements.

Vēlam aizraujošas matemātikas nodarbības!

--

--